Повернутися до звичайного режиму

Тема. Зірка Мензатюк. Пригодницька повість «Таємниця козацької шаблі»

Біографія

Мензатюк Зірка Захаріївна народилася 21 жовтня 1954 року в селі Мамаївцях Кіцманського району Чернівецької області, Україна. Набожна, добра матір, герой-фронтовик батько ( його, орденоносця, після війни відправили у сталінські концтабори! Батько був колишнім політв’язнем)виховали свою єдину доньку справжньою українкою, яка писати почала, коли вчилася у другому класі. Зірка Захарівна пам’ятає навіть точну дату: 14 жовтня 1963 року. Це сталося так: одного разу вчителька задала написати вдома переказ «Ліс восени». Почавши з переказу, Зірка написала про лисячу нору, яку бачила в лісі, про білочку, що збирала ліщинові горіхи, а далі й про те, яким ліс стане взимку, коли його засипле сніг. Замість кількох рядочків переказ розтягнувся на цілих п'ять сторінок. І їй так сподобалося викладати на папері власну розповідь, що письменниця на цьому не зупинилася і написала ще й віршовану «Казку про кицю Мурку і дівчину Ганну», а в наступні дні — чимало віршиків. Однокласники чомусь не повірили, що дівчинка пише вірші сама, і стали говорити, що все те написав її прадід Танасій та й закопав, а вона викопала і видає за свої. Писати вірші і друкуватися в районній і обласній газетах почала в шкільні роки (перший вірш був надрукований в 11 років).

Місця роботи:

Після навчання на факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка Зірка Захарівна працює кореспондентом різних видань:

районної газети «Прапор перемоги» Чернівецької області;

республіканської газети «Радянська Україна», м. Київ;

газети «Вісті з України»;

з 1988 року і по сьогодні -на творчій роботі.

У різні роки вела в дитячому журналі «Соняшник» рубрики «Храми України», «Фортеці України», «Щоб любити», «Щоденник мандрівника», а також рубрики про святині України в освітній радіопередачі для школярів «АБЦ» на Першому каналі Українського радіо.

Друкувалася в газетах:

«Літературна Україна», «Зірка», «Культура і життя», «Наша віра» та інших, а також журналах: «Соняшник», «Барвінок», «Малятко», «Дніпро», «Веселочка», «Паросток», «Дошкільне виховання», «Мамине сонечко», «Дзвіночок», «Перець», «Ластівка», «Сільські обрії» (всі – Україна), «Веселка» (США), «Веселка» (Словаччина).

Зірка Захарівна публікує свої твори окремими книгами

-Тисяча парасольок. Казки.- К.: «Веселка», 1990

-Арніка. Казка.- К.: «Веселка», 1993

-Оповідання з історії Києва. Підручник для 5 класу загальноосвітньої школи.- К.: «Гранд», 1998

-Мільйон мільйонів сестричок. Казки.- К.: «Лелека», 1999

-Наші церкви: історія, дива, легенди. Нариси для дітей середнього шкільного віку.- К.: «Соняшник», 2002

-Київськіказки.- Львів: «Видавництво Старого Лева», 2006

-Казочки-куцохвостики.- Львів: «Видавництво Старого Лева», 2006

-Таємниця козацької шаблі. Пригодницька повість.- Львів: «Видавництво Старого Лева», 2006

-Катрусині скарби. Оповідання,-Чернівці: «Букрек», 2007

-Як до жабок говорити. Казки.- К.: «Грані-Т», 2007

-Макове князювання. Казки.- К.: «Школа», 2008

-Український квітник. Есе.- К.: «Грані-Т», 2010, 2011

-Дочка Троянди. Драма-казка.- Острог: «Острозька академія», 2012

-Зварю тобі борщику. Казки.- Львів: «Видавництво Старого Лева», 2012

Відзнаки і нагороди талановитої письменниці

-Літературна премія імені Наталі Забіли

-Премія Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва

-Лауреат Міжнародного літературного конкурсу в США

-Книжка «Казочки-куцохвостики» здобула титул «Книжка року 2006» у номінації «Дитяче свято»;

-Третя премія Міжнародної київської виставки-ярмарку "Книжковий світ" (2006) в номінації «Найкраща дитяча книга».

Член Національної Спілки письменників України (з 1995).

ХВИЛИНКА НАРОДОЗНАВСТВА

В українському народознавстві звичай імя наречення пов’язано з переконанням, що вдало обране ім’я має сприяти щастю та добробуту немовляти, саме воно визначатиме його долю

Наші пращури вважали, що якщо після наречення (називання) дитина плакала, або виявляла інші ознаки невдоволення, то ім’я вибране невдало, не відповідає природі новонародженого , може нашкодити йому в майбутньому.

Отже, ми познайомимося з пригодницькою повістю «Т», яка уперше була видана у Львові видавництвом Старого лева у 2012 році, кількістю у 1000 примірників . Поки що це єдине видання. До речі, сучасну письменницю Зірку Мензатюк уперше ввели до програмового вивчення

Повість складається з 11 розділів з назвами та епілогу


ПРИГОДНИЦЬКА ПОВІСТЬ -це великий за обсягом твір,у якому зображені непередбачені, несподівані події, що трапляються з героями.


Ви дізнаєтеся чимало цікавого про козацькі часи в Україні, відвідаєте фортеці, замки, історичні заповідники, а їх у повісті аж 7: Тараканівський форт під Дубно, замок у Дубні, замок-палац у Підгірці, Олеський замок, фортеця у Кам'янці-Подільському, Хотинська фортеця та Козацькі Могили у Берестечку. І дістанешся ти до цих історичних місць не пішки, а разом з героями повісті — дружною родиною Руснаків: татом, мамою, їхньою донечкою Наталочкою легковою машиною на ім’я Машка.

А ви чули такі назви сіл:, Кобиловолоки, Болязуби, Ракобовти, Паликорови, Печихвости? Звідки такі назви? Тато Наталки пояснив походження: “Козаки заманювали вороже військо в таке місце, щоб воно не мало куди розбігтися, тоді бикам – головешку під хвіст, і оскаженіле стадо стоптувало ворогів до цурки. Від того й Печихвости, і Паликорови.”

А яка тут географія річок: під час подорожі Наталочка ненароком скупалася в річці Ірпінь, мила руки у Здвижі, Тетереві, побродила в Горині. Дізналася про Ікву, і Пляшівку, і Золочівку, Стрипу, Серет, маленьку Гнізну, Дністер, Смотрич, мріяла скупатися в Золотій Липі. Та мама не дозволила, сказавши: “За тобою без того золоті верби ростуть, де не повернешся.”

Багато пригод випало на долю мужньої героїні: шубовснути в річку, впасти в кам’яний колодязь Тараканівського форту, бачити віщі сни, видива битв і боятись, чи не втратила здоровий глузд, вдарившись головою. Адже серед білого дня в уяві дівчини постають усі картини боїв козаків із ворогами. І від цього повість стає надзвичайно цікавою.

У Берестечку сучасне переплітається з минулим: “Тут витає козацький дух… Дух волі… Тут інакше дихається. Інакше думається.” Поляки перемогли зраджених татарами козаків, але не покорили. “Вони гинули, не піддавшись, не схилившись, лишаючи по собі невмирущу славу!”

І саме на цій землі Наталочка скріпляє угоду з чортиком Антипом краплею власної крові. Хоча ризикує стати на все життя брехухою. Вона вірить у перемогу добра, що загадка – “Не горіх, а тверде, не панни, а в узорах жупани; стрілець їх сватав, та й голову склав” – буде розгадана.

Не залишають байдужими сторінки опису балунечистої сили в замку у Підгірцях.

А чого варті перегони “вітчизняної тарадайки” (так грубо назвав Машку постовий міліціонер) і джипа, після яких Машка опинилася на вербі!

Немає жодного епізоду в книзі, який би залишив нас байдужими. Хіба можна спокійно читати сторінки повісті, коли привиди, напівпрозорі козаки, хотинські повстанці, чоловіки й жінки, піднялися рятувати реліквію? Читаючи повість, ви добре поповните свої знання з народного фольклору. Бо на сторінках книжки авторка вмістила багато видів усної народної творчості.


Прочитати повість «Таємниця козацької шаблі». Текст знайти в Інтернеті





Тести

1.ЗіркаМензатюк працює ким?

А) вчителькою і письменницею;

Б)письменницею та журналісткою;

В)художницею та журналісткою

2. Зірка Мензатюк пише свої твори для:

А)дітей молодшого та середнього шкільного віку;

Б)дорослих;

В)студентів.

3. «Таємниця козацької шаблі» за жанром:

А)пригодницька повість;

Б)казка;

В)оповідання.

4. Родина Руснаків це:

А) бабуся, тато, Тетянка;

Б) мама і дві доньки;

В) тато, мама, Наталка.

5. Привид з повісті:

А) патріотично налаштований;

Б) фантастично налаштований;

В) ворожнече налаштований.

6.Машка в повісті:

А) автомобіль;

Б)корова;

В)однокласниця Наталки.

7. Скільки згадується історичних пам’яток у творі?

А) 9;

Б) 7;

В) 4.

8.У повісті можна зустріти:

А)нечисту силу;

Б)космічних істот;

В)роботів.

9. У творі згадуються назви:

А)річок;

Б)океанів;

В)морів;

10. Наталочка скріпляє угоду з чортиком Антипом краплею:

А)власної крові;

Б)джерельної води;

В)яблуневого соку.

11 Чому родина Руснаків вирушила у пошуки козацької шаблі?

А)бо вони хотіли її продати за кордон;

Б)аби створити власну колекцію козацьких реліквій;

В)бо вони були патріотами свої країни;

12 Зі скількох розділів складається повість?

А)16;

Б)11;

В)23.

Кiлькiсть переглядiв: 231

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.